Len za bavlnu

Víte, že nadměrné množství používaných pesticidů a obrovská spotřeba vody pro pěstování bavlny jsou bezohledné vůči životnímu prostředí?

V šedesátých letech minulého století se spojila zemědělské výroba s chemickým průmyslem a jeho novými technologiemi, dovolila zneužití průmyslových hnojiv, chemických pesticidů a genetickou úpravu rostlin, aby vypěstovala co nejvíce bavlny. Navíc, pro zlepšení některých vlastností, je bavlna v dnešní době často seskávána s umělými vlákny, především s elastanem a polyesterem. Taková směs materiálů se sice méně mačká, méně se žmolkuje, avšak není 100% recyklovatelná!

Lněné vlákno naštěstí nepotřebuje hnojit ani ošetřovat pesticidy.  Jeho vlákna jsou stoprocentně recyklovatelná a rozložitelná. Na jeho zpracování se také používá méně chemikálií a vody, je tudíž výrazně ekologičtější než bavlna.

 Lněné látky jsou příjemně chladivé na omak, odvádí teplo a pot a dobře snáší namočení. Len je pevný a odolný materiál, lněné oblečení a bytový textil Vám dlouho vydrží. Navíc je vhodný i pro alergiky, neboť je hypoalergenní a antibakteriální.

Velkou předností lnu je jeho vysoká savost. Zároveň je vysoce prodyšný a proto příjemně chladí v létě. Len snese teplotu i přes 200°C. Jeho vlákna jsou velmi odolná, mají neuvěřitelně dlouhou životnost a stále pevně drží tvar. Len Vás ochrání před UV zářením a navíc nevytváří statickou elektřinu. Nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí tak často prát jako bavlna.

Jeho jedinou nevýhodou je vysoká mačkavost tkaniny. Od milovníků lnu se ale dozvíte, že žádná jiná tkanina se nemačká tak krásně.

Jak se o len starat?

Len dobře snáší jak chemické čištění, tak i praní. Při praní je nutno dávat pozor na srážení, avšak lny se značkou Terej jsou již předsrážené, takže se sráží kolem 2-3% a to jen na šířku.

 Ideálně doporučujeme prát oděvy na šetrný program při 40°C, stolní a ložní prádlo šetrně na 60°C. Lněná vlákna jsou náchylná k lámavosti, ždímejte je tedy jen krátce a při nízkých otáčkách. Při praní používejte jemný prací prostředek.

Vynechte aviváž i bělidlo. Lněné výrobky doporučujeme prát zcela samostatně. Len totiž na sebe někdy nachytá vlákna z jiných materiálů. Sušit v sušičce je možné na šetrný program. Mírně vlhké lněné prádlo můžete žehlit na střední i vysokou teplotu. Lnu prospívá, pokud může dýchat, proto neskladujte v igelitu.

Čím více budete lněnou tkaninu prát, tím bude jemnější, měkčí. Nejkrásnější se stává po třech letech používání, tedy v době, kdy už bavlna se svou životností končí.

Lněné látky včetně naši nové kolekce Terra Cotta si můžete opatřit na www.terej.cz