Život s barvou: podle španělské Malagy

Díky poloze na jihu Evropy a ještě navíc zákrytu hor klesají denní teploty v Malaze pod patnáct stupňů i v období zimy výjimečně. Proto jsem se těšila, na tuto subtropickou oblast, i když jsme tam letěli v polovině února. A nebyla jsem zklamaná, barvy na nás útočily ze všech stran:

   

V Malaze se narodil i Pablo Picasso. Žil zde jen do svých deseti let, přesto jsou místní na slavného malíře nesmírně hrdí. V “Muzeu Pabla Picassa“ se chlubí sbírkou jeho uměleckých děl čítající přes dvěstě. Za všechny “veledíla” mám v digitální sbírce alespoň jeden portrét, než nás hlídač upozornil, že se zde nesmí fotit:


  

Zato naproti budově muzea jsme mohli úplně v klidu zaostřit jeden „současný umělecký” kousek.

Historie Malagy sahá až do sedmého století před Kristem, kdy jej založili Féničané. Poté bylo součástí římského impéria, jehož minulost připomíná Teatro Romano – římské divadlo pod pevností Alcazaba, která zase nechává vzpomenout na arabskou vládu.

 

Je to nejlépe zachovaná arabská pevnost ve Španělsku, která nesloužila jen k obraně, ale ve které se dalo i příjemně pobývat.
Pochází z 11. století a jedná se o palácový komplex obsahující věže, zahrady, fontány atd. Malý výběr z mnoha fotografií, které jsem zde pořídila, atmosféru přiblížuje:


 
 
 

Malaga mne okouzlila. Zasela semínko. A tak není divu, že dopis, který mne čekal po návratu, spustil klíčící proces. Psali mi ze strmilovské tkalcovny, že mají pro mne “volnou” osnovu. Vyrostla kolekce s názvem Malaga. Odstíny barevných přízí, které nabízela tkalcovna do útku, mi docela vyhovovaly:

No… některé barevné vzpomínky musely jít stranou:


Ale nakonec barvy stačily. Atmosféra jižního slunce je dána žlutou, oranžovou, oranžovo-červenou a olivovou. Vínová a bordó jsou barvy zralých plodů. Použila jsem keprovou vazbu, aby příze v útku barevně dobře vynikly.

Vzor Malaga/Orange nabízí zateplení pokoje žhavou oranžovou barvou a pomocí neutrálnějších odstínů (bordó a tm. khaki zelená) se propojí s tmavým dřevem
 

Vzor Malaga/Mango nabízí klasickou barevnou kombinaci: červenou, bordó a hlubokou tmavě zelenou. Dá se propojit tak i s modrou…kobaltovou, lazuritovou či režnou ve středně sytém odstínu.

Vzor Malaga/Limon má trojici světlých barev: zelenou do olivova (kapradinová), žlutou a sv. oranžovou (broskvová), které se dobře propojí se světlými odstíny přírodních materiálů, světlého dřeva, bambusu, slámy, pískovce atp.

Vzor Malaga/Aronie chce propojit teplé barvy s chladnými barvami kovů nebo šedými odstíny dalších materiálů.

Poslední vzor, Malaga/ Melon dokáže propojit tmavé a světlé odstíny, je výrazný, slunečný, aktivující.

  

Pět vzorů, všechny tvořené jednou proporcí – pruhy širokými 38 cm, které nesou výrazné barvy. Ty barvy, u kterých jsme zvyklí, že jsou nositeli vitamínů, ovocných chutí a používají se pro aktivaci tvořivosti.

Mimo původní záměr jsem navíc objevila novou “kvalitu”. Těžší bavlněnou látku s keprovou vazbou, na první pohled vhodnou jako těžší ubrus nebo přehoz přes postel, další možné použití je jako deka na piknik nebo na zahradu, prostě vhodná na povalování méně oblečeného těla, protože je příjemná na dotek. Ano tahle těžká látka je alternativou pro ty, kdo mají citlivou kůži a tím pádem se vyhýbají vlně a umělým vláknům.

Možnosti dalšího užití vidíte na těchto fotkách: kolekce polštářů a ubrus je komplet, který může ozvláštnit (ozdobit, zútulnit) jídelní kout atp.
Eva