Kolekce Damián

Omak zprvu hebký, provázený však škrábajícími se drápky a nespokojenými zvuky, zakončený štípnutím zobáku a vaší náhle prázdnou pěstí. Barva – tyrkysovo proužkovaně černožlutá. Pohlaví – samec. Názor na svět – je tu komplet pro mě. Vztah k veterinářům – na kordy. Živočišný druh – andulka vlnkovaná.

Právě jste se seznámili s Damiánem. A u něj začala v Tereji dynastie kanafasů, pojmenovaných po andulkách.

Když jsme za časů Damiánova působení v naší domácnosti s Veronikou přemýšlely nad další objednávkou tkanin ze 100% bavlny, věděly jsme, že by barevnost měla být do tyrkysova. Malý problém byl v tom, že tyrkysovou barvu tkalcovna nenabízela. Čistou modrou jsme vyřadili, protože jsme měli v té době čtyři (Crocus, Surfinie, Modřenec a Čekanku), takže padla volba na zelenou s nádechem do modra. Byla to tahle:  

  Protože podmínkou tkalcovny bylo, že osnova musí být nejméně 1000m, musely jsme vymyslet několik různobarevných přetkání. Ozvláštnily jsme osnovu drobným magentovým proužkem, který ji propojil s několika dalšími barvami v útku. 

  Vedle základní tyrkysovo-zelené vznikly i damiánovsky bláznivé kombinace s oranžovou a magentou: 

 S těmito barvami jsem dost riskovala, ale věděla jsem už, že zelená s červenou (a všemi odstíny do červena) v “kanafasu” nedává dohromady hnědou, ale šanžánuje, podle úhlu odrazu světla. Zvěčnit tohle šanžánování na fotce byl pro mne oříšek. Naštěstí  synovec Jan (Drochytka), který studuje fotografii, s měňavostí látky neměl problém.   

  Risk s touhle barevností se bohatě vyplatil. Tkanina krásně ladila i s dalšími odstíny červené:

Se vzory jsem si pak různě hrála:Sešívala…

…vyšívala… 

…kombinovala s jinými vzory (zde se Surfinií)… 

 …nebo s Malinou: 

 Detail malinového proužku: 

A taky jsem na látku tiskla: 

 Andulák Damián se nám tedy stal i inspirací pro razítko,které jsem použila také na jiné látky: 

7 polštář damian tisk.jpeg

Čas šel dál a po Damiánovi přišli Safi a Uki, ale Damián je prostě nadčasový.A toho na fotce níž můžete mít i doma:

3_damian zlutozeleny 8_8 bez prouzku.jpeg

Nebojte, tenhle neštípe ani trošku. Zůstane pořád měkoučký a hebký, a u veterináře vám na rozdíl od svého jmenovce ostudu opravdu neudělá 😉  Eva