Návod na šití ložního povlečení v devíti krocích.

Tento návod je určen Vám všem, komu se líbí moje dezény, ale nevybrali jste si z mé nabídky ložního povlečení. Důvodem může být třeba atypická velikost, chuť si ušít „originál“ z neobvyklé kombinace vzorů, kterou máme jenom v metráži nebo Vaše touha si dokázat, že „podobné“ ložní prádlo ušít dokážete (a ušetříte).
Moc ráda bych Vás v této snaze podpořila, protože vím, že moje vzory je možné kombinovat ve více variacích, než jsem schopná nabídnout v oddělení hotového ložního povlečení.
Dřív, než jsem se pustila do sepisování, šla jsem se podívat na internet, co se pod heslem návod na šití ložního povlečení nabízí a usoudila, že pokud se do toho skutečně chcete pustit, je třeba v případě mých látek věnovat větší pozornost některým detailům.

Na úvod stručně shrnu, co vás při šití čeká:

  1. změřte si výplň, může být už menší než jste kupovali
  2. látku od nás nemusíte předepírat, víme (víte), o kolik se sráží
  3. při šití dvou cích je třeba při stříhání dát pozor na velký vzor, což pohlídáme za Vás
  4. kraj pevný se chová jinak, než střižený, nenechte se tím vyvést z míry, stříhejte po niti
  5. zapínání – každý typ má své klady i zápory
  6. zámky u polštářů co nejmenší, nebudou se zbytečně trhat
  7. před sešitím našpendlení nebo nastehování, pečlivost se vyplácí
  8. začištění = dlouhý život povlaku i pračky
  9. mandlování nitěným knoflíkům neublíží

Postup uvádím na velikost peřiny 140 x 200 cm a polštáře 90 x 70 cm, pro jinou velikost si proporce upravte. Je popsán typ zapínání, který znáte u ložního z Atelieru Terej, čili lišta na zapínání s nitěnými knoflíky, které jsou po zapnutí vidět. Tu stranu, kde jsou dírky, aby se jimi daly knoflíky provléknout, budeme nazývat vrchní. Polštář má zapínání stejného typu na boku.

Většina látek z Ateliéru Terej je upravena sanforizací, takže se méně sráží než obvyklých 10% u neupravené látky. Látka se sráží tím více, v čím vyšší teplotě ji perete. Pokud plánujete povlečení vyvářet, předeperte ho rovnou na 90 stupňů – zajistíte si tak, že už se při vyváření nesmrskne. (Více o údržbě lnu zde).
Alespoň malý návod, o kolik koupit látky více u nás, pokud budete prát na 60°C:
Vzory lněné Uki a bavlněný Bay mají zbytkovou srážlivost na šířku, max. 4%, ostatní vzory se sráží na šířku i na délku – většinou kolem 1- 2%, a poslední lněná kolekce, Hazy a Ester, nemá srážlivost téměř žádnou (max. 0,5%).

1. ROZMĚRY

Výhodou vlastního šití je, že si můžete změřit Vaši výplň peřiny a polštáře a tím pádem si ušít povlak na míru. Výplně se praním totiž také sráží, takže se stává, že v novém povlaku (ve velikosti 140×200 cm), Vaše stará výplň „kloktá“.

Šířka látky na povlak je šířka výplně-peřiny plus přidání na dva švy (začátečníkům doporučuji přidat 1,5 cm na každý šev). Většinou budete šířku zmenšovat (pokud šijete rozměr 200×140, pak určitě), protože látky od nás mají šířku 150 nebo 160 cm. V tom případě pak budete mít jednu stranu s pevným krajem a jednu stranu s krajem střiženým. Kraje se budou jinak chovat, zjistíte to až později při sešívání.

Délka cíchy: horní díl, kde budou dírky, budete potřebovat celkem navíc o 9 cm (3,5 cm na zahnutí, 4 cm lišta, a 1,5 cm šev na druhé straně), čili 209 cm. Dejte si tu práci a stříhejte po niti. Usnadní Vám to později práci. Spodní díl, kde se bude lišta ohýbat, střihněte ještě o 4 cm delší, čili 213 cm. Na polštář potřebujete látky o rozměrech 73×99 cm a 73×103 cm.

2. Stříhání

Už při nákupu je dobré se rozhodnout, který dezén bude nahoře a který dole. Ať už si vyberete dezén jednoduchý nebo vzor s velkým raportem (ze lněných např. Kuba, Hazy, EsterHazy nebo Bloky, z bavlněných Jikiti), je důležité si uvědomit, jak barevná bude na lišta s dírkami, protože podle toho budete také vybírat barvu knoflíků a barvu nitě, kterou budete šít dírky. Je nutné si uvědomit, že nit tu není proto, aby na sebe upozorňovala, při šití jinou barvou vyniknou nedokonalosti, což je zbytečné.

Raport velkých vzorů se bohužel většinou liší od délky přikrývky, proto když chcete ušít z takového vzoru dvě ložní povlečení s identickým umístěním pruhů, musíte brát v úvahu, že nestačí střihnout z metráže ten stejný díl na obě přikrývky těsně po sobě, ale je třeba si pohlídat, aby pruhy „vycházely“ a mezi nimi vznikne prostřih. Pokud tedy máte zájem o koupi velkého vzoru na dvě přikrývky, domluvte se s námi .

Další rozhodování Vás čeká u zapínání. Ti, kdo mají automatické vyšívání dírek na svém stroji, mají jednoznačnou výhodu. Kdo tuto možnost nemá a na dírky „pomocí entlovacího stehu“ si netroufá, musí volit mezi dalšími možnostmi. Zapínání na zip vypadá jako jednoznačné řešení. Několikrát jsme ho na výslovné přání zákazníka šili, ale zdá se mi, že umělá hmota, ze které je zip vyrobený, se k lněnému a nakonec ani k jemnému bavlněnému povlečení nehodí. Tak zvažte ještě další možnosti: druky, patentky, tkaničky nebo poutka. V případě látkových poutek je nutné udělat lištu na knoflíky vyšší (tyhle způsoby zkusím popsat v dalším článku).
Abych se dostala v popisu dál, předpokládám, že vyšít dírky pro Vás není problém.

Knoflíky perleťové, umělohmotové nebo nitěné? Pro naše výrobky používáme nitěné knoflíky. Existuje několik typů knoflíků podle způsobu obtáčení nití a následného prošití, aby se obtáčení neposouvalo. V atelieru Terej se setkáte většinou s typem Star od české firmy A.S. Buttons s.r.o. z Jablonné nad Orlicí. Ten je nejpevnější. Kovový kroužek je nejprve obalen plátnem a pak teprve obšit nitěmi. Jsou vhodné i do mandlu. Můžete si je objednat přes http://slesinger.cz/cs/ nebo některou barevnost i u nás po osobní domluvě. Na webu je zatím nenabízíme. Pokud je mi známo, tak v běžné galanterii dostanete jenom bílé.
Jaké nitě použít? Měly by se používat nitě ze stejného materiálu, jako je látka. Sehnat bavlněné nitě není velký problém. U lnu je to mnohem horší. Jemné lněné šicí nitě jsou drahé. Pro lněné ložní povlečení, které šijeme my, používáme speciální nitě Polylux od firmy Euronitě, které jsou vyrobeny z polyesterové střiže, jejíž vlákno je odolné až do teploty 270°C. Takže se nemusíte bát, že se nitě srazí při praní nebo seškvaří jako obyčejné polyesterové nitě při žehlení na tři puntíky. Bavlněné nitě budou vyhovovat určitě také.

3. LIŠTY
Předpokládejme, že máte nastříháno. Ideální je začínat u lišty na dírky. Pokud šijete z těch mých tkanin, které mají plátnovou vazbu, nemusíte se ohlížet na rub a líc. V případě nějakého vazebného efektu je nutné v této chvíli položit látku lícem dolů.
Lišta vznikne tak, že zahnete (zažehlíte) napřed 3,5 cm a pak 4 cm. Zahnutí prošijte, aby jste lištu zafixovali. Stejným způsobem ušijte i druhou lištu, ta je určená pro knoflíky. Pokud máte pruhovaný dezén, bude se Vám to dělat snadno. U jednobarevného je stálé přeměřování otravné, udělejte si z tvrdého papíru šablonu. Postup pak zopakujte i u povlaku na polštář. Pokud šijete najednou dvě ložní povlečení, udělejte všechny lišty najednou (celkem 8x).

4. ZAPÍNÁNÍ
Na lišty, které jsou určené pro dírky, vyšijete pro velikost již vybraných knoflíků 5 dírek (u cích) a 3 dírky (u polštářů). U nás se šijí většinou ve vzdálenosti 15 cm od sebe. Vzdálenost zapínání je daná zkušeností, aby výplň zbytečně nevylézala. Zvláště u polštářů, kde se stává, že „tlustá“ výplň roztahuje zapínání a nevypadá to hezky. Lištu s dírkami si ušijte jako první, protože kdyby se něco „zvrtlo“, máte ještě možnost, jak situaci zachránit (viz pozn.).

Pozn.: Chyby, které mohou vzniknout při vyšívání dírek je mnoho. Některé se dají opravit: příliš velká dírka – sešít nebo dát větší knoflíky, příliš malá dírka – dát menší knoflíky. Proříznutá dírka, sešít, podšít nebo odstranit celou lištu a nadstavit novou látkou, kde se lišta udělá znovou tak, aby šev sešití nebyl na líci hotového povlečení.

Dírky můžeme ušít kolmo k liště nebo souběžně. Dírky kolmé je třeba šít tak, aby měly vzdálenost alespoň 1 cm od kraje, u jemných materiálů i víc. Hrozí tu po delším používání protržení. Na druhou stranu tento typ zapínání vypadá nejlíp, nerozšklebuje se a prsty si s ním při rozepínání a opačně nejlépe poradí. Dobře drží zapnuté i když se časem trochu „vytáhnou-roztáhnou“. U podélného zapínání je nepříjemné právě to „časem roztáhnutí“, které způsobuje to, že se knoflík sám od sebe z dírky vyvlékne a zapínání přestane fungovat. Tohle se dá ale snadno opravit, dírku na krajích trochu sešijeme.
Popsané problémy s dírkami se objevují u několik let používaných povlaků, takže je někdy látka prošoupaná v rozích či uprostřed polštáře dřív, než k tomuto jevu dojde.

5. ZÁMKY
Prohlédněte si fotografii s lištami na sobě. Lišta s dírkami je nahoře. Na krajích lišty sešijeme k sobě. Zámek u povlaku na peřinu bude cca 27 cm z každé strany. Tu krátkou část zámku (necelé 4 cm) prošijeme třikrát, zde je nejvíce otvor namáhán a možná máte společnou zkušenost, že se snadno natrhne. U polštáře uděláme zámek jen 6-7 cm dlouhý, aby se vycpávka do polštáře snadno vkládala.

6. SEŠITÍ
Přeložením spodního a horního dílu (líc k líci) v místě sešitých lišt zkontrolujeme, že obě strany povlaku, které jsou určené k hlavě, jsou nyní stejně dlouhé. Pokud bychom udělali chybu, byla by látka na jedné straně o 4 cm delší. Vše pečlivě sešpendíme. Pokud jste látku stříhali po niti, měly být strany stejné. Většinou je ale pevný kraj látky „vytahaný“. Nyní se tato nectnost projeví. U polštářů pravděpodobně ne, ale u cíchy, na délce dvou metrů už ano. Ale my jsme stříhali poctivě po niti a proto (sebevědomě) nebudeme látku přistřihovat, ale jen ji povytáhneme, či navolníme, případně doupravíme nakropením a žehličkou a zafixujeme špendlíky. Začátečníkům doporučuji dokonce stehování. Protože dalším krokem bude sešití celé cíchy, což je šev dlouhý 200 cm po první (dlouhé) straně, 140 cm po krátké straně a opět 200 cm po dlouhé. V jednom kuse je to délka 540 cm. Manipulace s touto „hmotou“ kolem hlavice šicího stroje chce velkou zkušenost.
Chyby, které mohou vzniknout: 1. pokud nenastehujete nebo alespoň nenašpendlíte, pak se každá vrstva bude posouvat jinak a jedna látka pak vyjde „jakoby byla delší“. 2. šev nebude rovný, protože budete stále ty dvě vrstvy látky srovnávat na sebe. 3. může se Vám stát, že se pod patku dostane další kus látky, takže si přišijete ještě něco, co budete v zápětí párat.

Sešíváme cca 1,5 cm od kraje látky. Nezapomeneme začátek i konec zapošít (na pár stehů dát zpáteční chod šicího stroje). Po sešití obrátíme na líc, předtím rohy složíme dle obrázku. Někdo používá sestřižení růžku, mně se osvědčilo toto skládání. Rozložíme, uhladíme a zkontrolujeme, jestli je sešití v pořádku.

7. ZAČIŠŤENÍ
Pokud je vše v pořádku, můžete udělat další „nevratný“ krok. Otočíte povlak nazpět do rubu, švy začistíte overlockem, přitom odřezáváte cca 0,5 cm třepení kraje …nebo entlem (který nabízí většina současných šicích strojů). V tom případě opatrně odstřihněte třepení, aby Vám nitě zbytečně entlování neztěžovaly. Pračka Vám za to také poděkuje. Pokud máte někdo historický stroj, který šije jen přední steh, musíte začistit – obšít švy ručně. Nebo může proštepovat kraje.

Pozn.: proštepováním krajů zafixujete nezačištěné kraje v lemu (zkusím popsat v dalším článku).Tento způsob začištění se podobá tzv. francouzskému švu. To je zašití krajů v rubu povlaku. Ten se hodí ale pro velmi jemné tkaniny, protože se ve švu sejde 6 vrstev látky .

8. KNOFLÍKY
Obrátíme definitivně na líc, znovu narovnáme, případně přejedeme žehličkou, lišty srovnáme na sebe a skrz prostřižené dírky naznačíme místa, kam se budou přišívat knoflíky.  Ty by měly být ve středu lišty, tj. 2 cm od kraje a v 15 cm rozestupech. Nemusí to být přesně tak, jak jsme si naplánovali původně, při šití dírek mohlo dojít k mírnému posunu. Propíchnutím špendlíku skrz dírku naši pečlivost při šití zkontrolujeme. Přišijeme knoflíky, (nit 6x tam a zpátky, otočit nit několikrát pod knoflíkem, aby vznikl  „dřík“), protáhneme dírkami, je to poslední kontrola, zda je vše na svém místě. Nakonec cíchu vyžehlíme (švy rozžehlíme, většinou si musíme pomoci nakropením a roztažením).

9. UŽIJTE si hotové dílo. Kochejte se. Ve všech významech tohoto slova.

P.S. Pokud si budete chtít zkusit ušít povlečení z dezénů, které nabízíme, napište k objednávce, že budete šít ložní. Navrhneme, o kolik je třeba objednat navíc v případě velkého vzoru, po dohodě přímo nastříháme. Pokud narazíte na nějaký problém, svěřte se! Ráda článek doplním o Vaše zkušenosti. Těším se na Vaše reakce a tvorbu. Uděláte nám radost, když nám pošlete foto.