Ateliér Terej

* Co je kanafas? What is kanafas?


Kanafas je látka, která je utkaná z předem obarvené příze a tím pádem je stejný vzor i na rubové straně. Technologie kanafasu umožňuje tkát pouze pruhy nebo křížit pruhy, čímž vznikají kostky nebo káro (v rozmanitém provedení).

Čím je kanafas z ateliéru Terej jedinečný?

1. Tkanina už není klasickým kanafasem jak ho znáte, ale má spíše charakter bavlněného perkálu, který je z kvalitní česané bavlny, má vysokou dostavu v osnově i v útku, je na omak velmi příjemný a splývavý. Díky současným úpravám, jako je sanforizace a mercerizace, je pololesklý, přestože nemá saténovou vazbu, nesráží se a nežmolkuje. Kromě plátnové vazby je tkanina někdy ozvláštněná drobnou vazbičkou geometrického charakteru.
2. Designem a limitovanou řadou výrobků.
3. Užitnými vlastnostmi s širšími možnostmi použití
Dycipo a další Na požádání pošleme vzorky.


Kanafas is a type of fabric, which is the color-woven. Unlike printed fabrics is much more laborious, because the yarn must be coloured first. On the other hand, however, kanafas is a fabric of better quality, because 100% cotton yarn is under pressure stained not only on the surface, but also inside, so doesn't fade and the ready fabric is even-sided. Typical for kanafas are patterns - strips or cubes - in various implementation.
(Kanafas is the Czech term for the kind of traditional, original folk textiles made of flax and / or cotton with a distinctive pattern - stripes and cubes. On this czech tradition, including small-lot production, is based also modern kanafas by studio Terej, which is type of fabric close to percale.) продукция с логотипом компании

Why is kanafas by the studio Terej unique?

1. By its nature of pattern design and small-lot production.
2. Properties with a wider scope of application

  • design uses and also respects the maximum possibilities of the manufacturing methods
  • good yarn
  • quality weaving technology
  • quality adjustments
  • Kanafas light is colorfast and almost non-shrink (up to 4%).
    Compared to the traditional kanafas is lighter, flowing and much easier to iron. It is pleasant to touch and has a long life.
  • Kanafas reinforced is very strong. Compared to the traditional kanafas, it is heavier and has a long life.
    We send you samples for request.

 


Vydáno dne 21. 08. 2005 (20655 přečtení) | Počet komentářů: 3338 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: cds

©2005-2008 by kanafas.cz
Powered by phpRS and designed by cds based on layout from PaBi3